Yunan Adalarına Nasıl Gidilir?

Yunanistan hem anakarası hem de her biri eşsiz tarihi ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapan çoğu Ege Denizi’nde bir kısmı da Akdeniz’de yer alan adaları ile her zamanın en popüler gezi ve tatil destinasyonlarından biri olmayı başarıyor.Ülkemizde de yurtdışı tatil denilince akla ilk gelen destinasyonlar tabi ki Yunan adaları. Her geçen gün daha fazla kişiyi kendine çeken Yunan adalarına nasıl gidilir diye düşünüyorsanız yanıtlarını yazımızda bulacaksınız.

Yunan Adaları İçin Schengen Vizesi Almak Gerekiyor

Yunanistan Avrupa Birliği üyesi bir ülke ve bu nedenle Yunan adalarına gitmek için Schengen vizesi almak gerekiyor. Yeşil pasaportlu olanlar dışındaki tüm Türk vatandaşlarının Yunan adalarına gidebilmek için Schengen vizesi için başvurması gerekiyor.

Birçok Yunan Adasında Kapı Vizesi Uygulaması Var

Schengen vizesi dışında Yunan adalarına gidebilmek için kolaylık sağlayan bir uygulama da bulunuyor; kapı vizesi. Kısa süreli gezi ve tatiller için geçerli olan kapı vizesi sayesinde Schengen vizesi için uğraşmadan Yunan adalarına girebilme şansınız da var. Ancak şunu da belirtmeliyiz, her yıl kapı vizesi uygulamalarında farklılıklar olabiliyor, bu nedenle Yunan adalarından herhangi birine kapı vizesi ile gitmeyi planlıyorsanız güncel bilgileri muhakkak kontrol etmeniz gerekiyor. Bodrum’un tam karşısında yer alan Kos Adası, Rodos, Midilli, Sakız ve Samos adaları Yunanistan’ın kapı vizesi uyguladığı adaları.

Yunan Adalarına Ege’den Gitmek Çok Kolay

Yunanistan Adalara Nasıl Gidilir?

Hepimizin bildiği gibi Yunan adalarının çoğu ülkemizin Ege kıyılarına çok yakın ve bu nedenle Yunan adalarına Ege’deki birçok noktadan ulaşım sağlayabilmek mümkün. Bodrum’dan Kos’a yaz ayları süresince her gün düzenli olarak feribot seferleri düzenleniyor. Ayrıca Ayvalık, Marmaris, İzmir’in Foça ilçesi, Dikili gibi noktalardan da Yunan adalarına feribotla ulaşılabiliyor.

Adalara Gitmeden En Az 3-4 Gün Önce Bilet İşlemleri İçin Başvurmak Gerekiyor

Kapı vizesi denilince çoğu kişinin aklına pasaport ile feribota binilip gidilecek adaya varılınca kapıda vize verildiği geliyor, bu kısmen doğru olsa da tam olarak durumu anlatmıyor. Çünkü Yunan adalarına kapı vizesi ile girebilmek için gidilecek tarihten en az 3-4 gün önce bir acenteye gitmek, pasaport ile başvurmak ve hem bilet alıp hem de kapı vizesi işlemlerini başlatmak gerekiyor. Yani bugün gideceğim deyip aynı gün bilet alıp kapı vizesi ile Yunan adalarına girebilmek mümkün değil. Eğer Schengen vizesi sahibiyseniz elbette bu prosedürlere tabi olmadan yukarıda saydığımız merkezlerden kalkan feribotlara binerek dilediğiniz Yunan adasına gitme şansınız bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir