Kamp Ateşi Nasıl Yakılır?

Kamp ateşi birçok insan için basite indirgense de doğada yapacağınız en ufak bir yanlışın büyük sorunlara sebep olacağını bilmelisiniz. Doğada yaktığınız kamp ateşiniz doğru yerde, doğru şekilde yakılmadı ve doğru bir şekilde söndürülmediyse sonuçların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Büyük bir oranda ormanlarımızda ateş yakmak yasaktır. Bunun sebeplerini hiç düşündünüz mü? Cevap çok basit; kontrolsüz yakılan ateşlerin orman yangınlarına sebep olması. Kamp ateşi nasıl yakılır? İlgili başlığı hazırlamamızın da en temel sebebi.

Doğada yapabileceğimiz en ufak hataların nasıl sonuçlar doğurabileceğini anladıysak gelelim kamp ateşimizi nasıl yakacağımıza.

Kamp Ateşi Nasıl Yakılır?

İlk olarak kamp ateşimizi yakacağımız alanı belirlemeliyiz. Sizden daha önce kamp ateşi yakılmış bir alan varsa aynı yere ateş yakmanız en doğru seçenek olacaktır. Çevrenizde daha önce ateş yakılmış bir alan yoksa doğaya, yeşile ve doğada yaşayan canlılara zarar vermeyecek bir alan seçin ve etrafında ufak bir daire çizin. Belirlediğiniz alanın içini biraz kazın (Yukarıdaki fotoğrafı örnek alabilirsiniz.), çukurlaştırın ve mümkünse zemini ufak taşlar ile düzleyin. Son olarak kamp ateşinizin çevresini iri taşlar ile çevreleyin. (Altta yer alan görseli örnek alabilirsiniz.)

kamp-atesi-yakmak

Kamp ateşinizin zemini hazır. Şimdi yakacakları toplama zamanı. Kamp ateşinizi yakmak için toplayacağınız dallar, odunlar vb. kesinlikle canlı ve yeşil olmamalıdır. Kamp ateşiniz için devrilmiş ağaç dalları, kurumuş ağaçlar, orman zemininde kolayca bulabileceğiniz çalı ve çırpıları tercih etmelisiniz. (Altta yer alan görseli örnek alabilirsiniz.)

Kamp Ateşi Tutuşturma

Kamp ateşimiz için dallarımızı, odunlarımızı ve çalı, çırpılarımızı topladıktan sonra sıra kamp ateşimizi tutuşturmada. Burada ki sihirli anahtar topladığımız ince dallar ve çalı, çırpılar. Yakacaklarımızı toplarken ince dallar ve çalı, çırpıların önemi tutuşturma esnasında kolayca anlaşılabilir.

Kolayca yanabilen ince dallarımızı üçgen (Çadır) biçiminde dizin. İçeriden hava aldığından emin olun. Bu yapının üzerine biraz daha kalın dalları dizin ve en içeride çalı, çırpılarımız olsun. En içeriden (Çalı, çırpılardan) kamp ateşinizi yakın. Sırasıyla ince dallar ve odunlar yanacaktır. Kamp ateşiniz büyüdükçe odunlarınızdan takviye yapın.

Kampınızı sonlandırırken en önemli nokta kamp ateşinizin kontrolü. Kamp ateşinizin tamamen söndüğünden emin olana kadar kamp yerinizi terk etmeyin. Kamp ateşinizi su yardımıyla kontrollü bir şekilde söndürebilirsiniz. (Su kaynağınız yoksa toprakla aynı işlemi yapabilirsiniz.) Kamp ateşinizin tamamen söndüğünden emin olmanız için ateşinizin etrafını saran taşların tamamen soğuduğundan emin olun. Eğer tüm taşlar soğuduysa ateşinizde sönmüş demektir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir