Kamp Yeri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp yeri seçerken dikkat edilmesi gerekenler de ne diyebilirsiniz. Oldukça basit görünen bazı şeyler doğada sizi birazcık üzebilir. Bir arı kovanına komşu olmak, siz çadırınızda keyifle uyurken sizi rahatsız edebilecek yaban hayvanları yada çadırınızda yüzerek uyanmak. Bu kötü senaryolar sizi de korkutmuyor mu? Biraz rahatsız olduysanız gelin hep birlikte “Kamp Yeri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler” nedir? Birlikte bir bakalım.

Kamp Yeri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

kamp yeri seçerken

Kamp yerinizi seçerken öncelikle düz bir zemin tercih edin. Sonrasında çadırınızı kuracağınız alanı iyice temizleyin. Çadırınızda uyurken sırtınıza batan taşlar, yada eğimli bir zeminin rahatsızlığını sadece deneyimlenler tahmin edebilir.

Çadırınızı kuracağınız alanın rüzgar yönünü belirleyin ve olası bir yağışta su akış yolunun üzerinde olmadığından emin olun. Çadırınızla birlikte havaya uçmamak yada yüzerek uyanmamak için iyi bir tercih olacaktır.

kamp yerleri

Kış kampı yapacaksanız çevre yamaçlara ve ağaç dallarına fazlasıyla dikkat edin. Kar yüklü dallar, olası ufak, büyük çığlar size ve çadırınıza ciddi zarar verebilir.

Kamp yerinizi seçerken su gibi ihtiyacınızın olacağı kaynaklara yakın olmakta fayda var. Burada ki yakınlık derecesi biraz göreceli bir kavram. Eğer su kaynaklarına çok yakın bir alana kamp kurarsanız; su yükselebilir, suya düşebilir yada yabani hayvanlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kamp yerinizin için ideal kaynak uzaklıkları 75/150 metre olarak düşünülebilir.

kamp yerleri kamp yeri seçimi

Kamp yerinizi seçerken etrafı iyice bir dolaşın, kamp yeri yakınlarınızda doğal yaşama müdahale etmeyeceğinizden emin olun. Emin olun ki doğal yaşamda size müdahale etmesin. Yakınlarınızda bir arı kovanı, yada yeni doğum yapmış bir yabani hayvan varsa durum ilerleyen saatlerde sizin için hiç hoş olmayacaktır.

Bu konuda önlem olarak hayvan dışkılarının gereğinden fazla olduğu noktalardan uzak durabilirsiniz.

Doğa insan olmadan da yaşar; ama insan doğa yok olduktan sonra yaşayamaz. #PaulEhrlich

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir