Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Bazen tek ihtiyacımız olan şey şehir yaşamının karmaşıklığından, sosyal medyadan ve tabii ki trafikten uzak bir tatildir. Sorun şu ki bazen Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerleri seçmek zor olabilir. Kalbiniz plaj derken aklınız zengin bir tarihi olan bir yeri arzuluyor olabilir. Neredeyse her şeyin bulunduğu bir ülke oldukça nadirdir ve Türkiye böyle nadir ülkelerden biridir. İnanılmaz derecede misafirperver halkı, mutfağı ve doğal güzellikleriyle en yorgun gezginleri bile büyüleyebilecek bir ülkedir.Avrupa’nın en iyi sahil şeritlerinden birine sahip olan Türkiye aynı zamanda eşsiz bir kültür mirasına sahiptir. “Doğu ile Batı arasındaki köprü” klişe imajından çok daha fazlasını sunar. Kaydedilen tarihin başlangıcından bu yana her yönden istila edilmiş ve göç almış olan Türkiye; Orta Doğu, Akdeniz, Balkanlar ve Orta Asya etkilerini bir araya getirmektedir. Türkiye’de bir zamanlar Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının başkenti olan İstanbul’un dışında da birçok gidilecek yer var. Seyahatinizi planlarken Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerler listemizi göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Yanartaş Mağarası

Yanartaş Mağarası

Antalya’nın güneyindeki Olimpos kentinde bulunan Yanartaş Mağarası gün boyunca ve hatta geceleri sönmeyen ateşiyle ünlüdür. Dünyada nadir görülen sonsuz alevlerin en büyüleyici örneklerinden biri olan mağaradaki alevlerin nedeni dağdaki kayalardan sızan metan gazıdır. Eski zamanlarda denizciler bu alevleri Akdeniz’de yelkenli ile yol alırken yollarını bulmak için kullanıyordu.

Alaçatı

Alaçatı

İzmir’in güneyinde, Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı gri duvarları, canlı mavi pencerelerle süslü, taş evleriyle ünlü küçük bir kasabadır. Şehrin sokaklarında gezinirken bütün yollar sizi Ege Denizi’ne götürür. Son dönemlerde hem yerli hem yabancı turistler için bir cazibe merkezi haline getirilen Alaçatı beyaz kumlu plajları, kristal berraklığındaki turkuaz renkli denizi ve düzenli esen rüzgarıyla rüzgar sörfü meraklılarının da uğrak noktası olmuştur.

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı

Heykellerin geçmişi anlattığı yer olarak da bilinen ve seçkin doğal bir hazine olarak tanımlanan Nemrut UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde yer alır. Kommagene Krallığı’na ait Antiochus’un mezarı ve dağda bulunan sayısız heykel M.Ö 1. yüzyıla dayanan kraliyet mezarları olarak kabul edilir. Dünyanın en yüksek açık hava müzesi olarak kabul edilen Nemrut Dağı Adıyaman’ın Kahta ilçesindedir.

Sinop Cezaevi

Sinop Cezaevi

Selçuklular tarafından inşa edilmiş Sinop Kalesi Hapishanesi bir zamanlar birçok ünlü Türk yazar ve şairinin cezalarının infaz edildiği Türkiye’nin en çarpıcı cezaevidir. Hapishane karadeniz kıyısındaki Sinop Burnu üzerinde bulunur. Hapishanedeki yaşam koşulları denizin neden olduğu rutubete bağlı olarak oldukça zorluydu. Bu cezaevinde şarkılar ve şiirler de dahil olmak üzere birçok tanınmış sanat eseri üretildi. Günümüzde açık hava müzesi olarak hizmet veren cezaevi içerde yaşanan acıları hissetmek isteyen yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi

Türkiye’nin batısındaki Fethiye sahilinde yer alan ve birinci derece doğal koruma alanı ilan edilen Kelebekler Vadisi Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Bölgede her türlü inşaatın yasaklanması ve vadinin meraklı gözlerden uzakta bulunması nedeniyle doğanın, temiz havanın, berrak denizin, uçuşan rengarenk kelebeklerin tadını çıkarabilirsiniz. Vadideki tüm ağaçları ve kayaları örten kelebekleri görmek için acele etmeyin. İçlerinden birinin hareket etmesini bekleyin, bu diğer kelebekleri de harekete geçirecektir.

Balıklı Göl

Balıklı Göl

Şanlıurfa’nın en popüler cazibe merkezi olan Balıklıgöl iki adet dikdörtgen şeklinde, içi sazan balığı dolu havuzlardan oluşur. Çevresindeki camiler, restoranlar ve çay evleriyle kentin ruhunu hissedebileceğiniz yerlerden birisidir. Balıklıgöl’ün ayrıca Nemrut’a dayanan bir geçmişi var. Hikayeye göre Hz. İbrahim zalimliğiyle meşhur Nemrut’a başkaldırmış ve Nemrut da yakılmasını emretmiştir. Büyük bir ateş yakılmıştır ancak Allah İbrahim’e yardım etmek için alevleri suya, ağaçları balıklara çevirmiştir.

Peri Bacaları

Peri Bacaları

Anadolu tarihine tanık olmak isteyenler için harika bir seçim olan Kapadokya volkanik mağaraları, tünelleri, biçimli kayaları ve keşfedilmeyi bekleyen kanyonlarıyla yeryüzünde bir cennet olarak tanımlanabilir. Bölgede yüzyıllar boyu gerçekleşen volkanik faaliyetler peribacaları gibi Kapadokya’ya özgü yer şekilleri oluşmasına neden olmuştur.

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri

Ziyaret eden herkesin doğanın bir hediyesi olarak tanımladığı Pamukkale, kaplıcaları ve travertenleriyle ünlüdür. Pamukkale travertenleri rengini akan suda çözünen karbonat minerallerden alır. Bölgenin hemen yanındaki Hierapolis antik kentinde Yunan anıtları da dahil olmak üzere yüzlerce tarihi kalıntı bulunur. Farklı medeniyetlerden kalıntıları, doğal güzellikleri ve bembeyaz travertenleriyle Pamukkale Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir