Doğu Ekspresi | Kars’a Yolculuk

Son yıllarda ülkemizde çok fazla tercih edilen Doğu Ekspresi geçtiğimiz yılda çok fazla ilgi gördü ve önümüzdeki günler için biletler şimdiden tükenmeye başladı. Yaklaşık yirmi dört saat süren bu yolculuk Ankara’dan başlıyor ve yolculuğunuz Kars’a kadar devam ediyor. Özellikle yollarda çok fazla kar varsa değmeyin keyfinize! Es geçmeyelim; Kars’ta havaların soğukluğu göz önüne alınarak gitmeden önce çok sıkı giyinmenizi ve yanınıza sizi sıcak tutacak şeyler almanızı öneriyoruz.

Doğu Ekspresi Rotası

Doğu Ekspresi Ankara – Kırıkkale – Kayseri – Sivas – Erzincan – Erzurum – Kars olarak her gün akşam saat 18.00’da Ankara’dan kalkıyor. Her sabah saat 08.00’da ise Kars’tan Ankara’ya doğru gelen bir sefer mevcut.

(Sefer değişikliklerini bize yorum olarak bildirebilirsiniz.)

Doğu Ekspresi Vagon Çeşitleri

Doğu Ekspresi’nde birden fazla çeşitli vagon bulunuyor, onları da şu şekilde sıralayabiliriz;

Yataklı Vagon: İki adet yatak var.
2+1 Pulman: Normal koltuklu vagon, yirmi dört saat boyunca oturuyorsunuz.
Örtülü Kuşetli: Burada koltuklar var fakat istediğiniz zaman bu koltukları yatağa dönüştürebiliyorsunuz.

Doğu Ekspresi Vagon

Doğu Ekspresi’nde Yemek

Doğu Ekspresi kantininde hazır yiyecekler satılıyor ve onları normal fiyata satın alabiliyorsunuz. Bir de restoranı bulunuyor. Restoranın yemeklerinin pek kaliteli olduğu söylenemez, hazır köfteler kullanıldığı söyleniyor. Sefere başlamadan önce çantanıza sandviç hazırlayıp koymanızı tavsiye ediyoruz. (Kantinden hazır abur cuburlarda alabilirsiniz.)

Tren ara duraklarda pek fazla vakit geçirmiyor. En fazla on dakika duruyor, bazen bu on beş, yirmi dakikaya kadar çıkabiliyor. Bu duraklamalarda inip kesinlikle hava almalısınız, Doğunun temiz havasını mutlaka içinize çekin.

Kars’a Varınca…

Doğu Ekspresi Ankara Kars

Kars’a yaklaştığınız zaman göreceğiniz eski tarihi Rus yapıtları yolculuğunuza ayrı bir hava katıyor. Kars’a vardığınız zaman Çıldır Gölü’nü, Ani Harabeleri’ni ve Sarıkamış’ı kesinlikle görmelisiniz. Biz Kars’ta en az bir gün kalmanızı öneriyoruz, gezdikten sonra da sabah ilk trenle tekrar Ankara’ya dönebilirsiniz.

İstanbul’dan Doğu Ekspresi turu düşünüyorsanız (Çok sorulan bir soru.) biraz masraflı olabilir, Ankara’ya gidip Ankara’dan Doğu Ekspresi’ne başlamanız bütçenizi rahatlatacaktır. Bizden söylemesi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir