Türkiye’nin Saklı Cennetlerinden: Karaburun

İzmir’in tatil beldelerine yakın, Batı Ege’de yer alan harika bir tatil köyü Karaburun. Sessiz ve kalabalık olmaması sebebiyle tatilcilerin yaz aylarında sık sık ziyaret ettiği Karaburun birbirinden müthiş koyları ve oldukça eski Rum evleriyle oldukça davetkar.Birçok temiz koya sahip olan Karaburun, size hârika bir tatil deneyimi yaşatacak. İşte o koylardan birkaçını sizler için sıraladık:

• İncirli Koy
• Mimoza Koyu
• Bodrum Koyu

Aynı zamanda Kababurun, Badembükü ve Hamzabükü gibi sakin plajlara da sahip. Karaburun merkezde ise birçok restoran mevcut. Günün yorgunluğunu sahilde yer alan restoranlarda atabilirsiniz. Sahile inmeden yukarı kısımda ise haftaiçi açık bir pazar görebilirsiniz, fiyatlar uygun ve organik ürünlerin satıldığı bir pazar.

Ulaşım açısından şöyle bir sıkıntısı var, yollar çok virajlı ve çok fazla tehlikeli. Hatta Karaburun’un sakinliğini bu tehlikeli viraj ve yollardan dolayı koruduğu söyleniyor. Geçtiğimiz yaz İzmir-Karaburun yolunda ciddi çalışmalar vardı. Bu yaz ne olur bilemiyoruz ama çok fazla taşlık mevcut. Yolda giderken biraz ızdırap çekiyorsunuz ama Karaburun’a vardığınızda geçen zorlu yolu unutuyorsunuz.

Saklı cennet Karaburun

Eğer ben denize girmek istemiyorum, tarihi yerleri gezmek istiyorum diyorsanız Karaburun’a girdikten sonra kuzeye doğru ilerlerseniz birden fazla terk edilmiş Rum köyüne rastlama ihtimaliniz oldukça yüksek. Çok eski Rum evlerine sahip olan bu köylerde kendinizi bir başka hissedeceksiniz. Karaburun’da yer alan eski Rum evleri Türkiye’de kesinlikle gezip görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

Sessiz ve huzurlu bir yer arıyorsanız kesinlikle Karaburun’u ziyaret etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir