Doğal Bir Cennet: Kaz Dağları Nerede, Nasıl Gidilir?

Haritadaki yeri Çanakkale ve Balıkesir arasında yer alan Kaz Dağları İda Dağı olarak da bilinmektedir.Doğal güzellikleriyle anılan Kaz Dağları 3 tepeden oluşur ve bunların en yüksek olanı Karataş tepesidir. Çevresi büyük oranda ormanlık alandır ve yerleşim alanı son derece seyrektir. Ancak yakın civarda bir çok küçük köy yer alır. Bölgede yer alan en önemli merkez Edremit’te yer alan Altıoluk beldesidir ve bu alan Alp Dağları sonrasında en temiz havaya sahip ikinci alandır.

Kaz Dağları’na Nasıl Gidilir?

Kaz Dağları’na nasıl gidilir sorusu için en iyi tercih Bursa, Balıkesir, Edremit, Akçay ve Kaz Dağları şeklinde olacaktır. Edremit’ten sonra yaklaşık 8 km geçince Kaz Dağları’na ulaşılabilirsiniz.

Kaz Dağları Gezilecek Yerler

Kaz Dağları gezilecek yerler açısından size pek çok seçenek sunar. Pınarbaşı, yaz aylarında serinlemek isteyenlerin vazgeçilmezi. Ayrıca Şahinderesi Kanyonu’da yine bu bölgede mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Kaz dağları şelaleler

Kaz Dağları gezinizde Çağlayan piknik yerinide ziyaret edebilirsiniz, Kızılkeçili Köyü içerisinde ve Akçay’a 3 km. mesafede son derece keyifli bir alandır. Hanlar bir diğer önerilen piknik alanıdır. Çay kenarında ferahlamak isterseniz Mıhlı Çay’ını da mutlaka listenize ekleyin. Mıhlı Çay, Çanakkale karayolu üzerinde yer alan doğal güzellikleriyle dikkat çeken bir diğer alandır.

Gezinizde bir şeyler yemek veya atıştırmak isterseniz; gözleme, mantı ve kabak çiçeği dolması geleneksel özelliklerini kaybetmeyen yemeklerdir. Ayrıca zeytinyağlı sebze yemekleri de son derece lezzetlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir