Kamp Çadırı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kampa çıkmadan önce en temel kamp ihtiyacımız çadır. Kamp çadırınız sizi hava koşullarından, çeşitli hayvan ve aşerelerden koruyacak evinizdir. Bu yüzden de evimizi seçerken çok dikkat etmeliyiz. Kamp çadırı almadan önce aklınızdaki kişi sayısını x2 ile çarpmakta fayda var. Mesela tek kişilik çadır almayı düşünüyorsanız 2 kişilik çadır, 2 kişilik çadır almayı düşünüyorsanız 3 veya 4 kişilik çadır almanızı öneriyoruz.Kişi sayısından sonraki en önemli etken mevsimsel faktörler. Mesela “3 Mevsim Çadır” olarak adlandırılan çadırlar sizi kısa süreli, hafif yağışlardan korur, bir kış kampı yada 3-4 günden uzun kamplarda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

4 mevsim kamp çadırı

Kullanılan malzemelere göre kamp çadırlarının hacmi arttıkça ağırlığıda doğru orantılı olarak artar. Kısacası kamp alanınıza arabanızla değilde, yürüyerek, otostop ile veya bisiklet gibi araçlarla gidecekseniz ekstra yük sizin için yorgunluğunuzu katlayacaktır.

Fakat tercih yapmak istiyorsanız 2 kere düşünün. Soğuğa dayanıklı çadırlar, yazlık veya 3 mevsim çadırlardan ağırdır. Yalnız bu ağırlığa katlanmak mı, yoksa gece boyu titremek mi? Karar sizin ellerinizde.

Kamp Çadırı Çeşitleri

Kamp çadırı genişli

5 Mevsim Çadır: 5 mevsim çadırlar her türlü hava koşuluna dayanacak şekilde tasarlanmıştır. En sert rüzgârlar, şiddetli kar yağışları ve sağanak yağışlarda dahi güvenle konaklayabileceğiniz çadırlardır.

Ağırlık konusunda ise en ağır çadır tipi diyebiliriz.

4 Mevsim Çadır: Rüzgâr, yağmur ve kara karşı 5 mevsim çadıra göre daha az dayanıklıdırlar. Nispeten sert hava koşullarında kullanılabilirler.

3 Mevsim Çadır: En çok tercih edilen, popüler bütçe dostu çadırlardır. Ağırlık bakımından hafif ve fiyat bakımından uygundurlar. İlkbahar, yaz ve sonbahar aylarında sizi üzmez. Kış aylarında ve sert havalarda ise iyi bir uyku tulumu sizi belki bir süre götürebilir. Fakat kış kampları için 3 mevsim çadırları kesinlikle önermiyoruz.

Kısaca özetlemek gerekirse; doğru hacimde, mevsimsel faktörlere uygun, taşıyabileceğimiz ağırlıkta bir çadır seçmeye dikkat edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir