Çadır Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp malzemeleri arasında en dikkatli seçmeniz gereken ürün kamp çadırlarıdır. Kamp çadırı yağmur yağdığında size kuru bir ortam, açık alanda özel bir alan sunar. Çadırınız sizi sinek ve böceklerden koruyan kumaştan yapılma bir kaledir.Çadır seçiminizi yaparken, günlük hayattaki alışkanlıklarınıza, hassasiyetlerinize, alan, ağırlık ve fiyat üçlüsü arasındaki dengeye göre tercihlerinizi kıyaslar, seçiminizi daraltabilirsiniz.

Kamp çadırları iki genel kategoriye göre ayrılır.

• Kişi Kapasitesi
• Hava Koşullarına Uygunluk

Bunların dışında kişisel tercihlerine göre seçimlerinizi daraltabilirsiniz, bir kaç soru cevap ile kendimize uygun çadırımızı bulalım!

Çadırda Kaç Kişi Uyuyacak?

Kamp çadırı içi

Kamp çadırları kişi kapasitelerine göre kategorilere ayrılmıştır. Kişi kapasitesi arttıkça fiyat ve ağırlık artacaktır.

Ağırlığı azaltmak için çadırlar dar tasarlanırlar. Kısa boylu, zayıf 2 kişi için iki kişilik bir çadır yeterli bir alan sunabiliyorken, uzun boylu ve iri 2 kişi için üç kişilik çadır gerekebilir.

Ülkemizde kamp ve dağcılık malzemeleri maalesef ufacık dükkanlarda satıldığı için çadırları kurulu görerek satın almak pek mümkün değil. Kampçılık ve Dağcılık malzemelerini inceleyen web siteleride yok denecek kadar az olduğundan, çoğu zaman ihtiyacımızı tam olarak karşılayamayan çadırları satın almak durumunda kalabiliyoruz.

Kamp çadırları en iyi dağcılık şenliklerinde, kış eğitimlerinde ve kamp alanlarında incelenebilir. Bu tip etkinliklere katılarak onlarca değişik marka ve boyda çadırı kurulu bir şekilde görebilir, kullanıcıları ile görüş alışverişinde bulunabilirsiniz.

Ne Kadar Ağır Çadır Taşıyabilirsiniz?

Kamp çadırı ağırlık

Kamp çadırı seçiminde en hassas konu bence budur. 2800 gram iki kişilik beş mevsim çadır bulunduğu gibi, 3600 gram iki kişilik beş mevsim çadırda bulunmaktadır. Aradaki 800 gram fark tamamen alan/kapasite ile ilgilidir. 800 gram daha fazla taşır, daha rahat bir kamp yaparım diyorsanız tercihiniz ağır olan çadırdan yana olmalıdır. 15-20 km’lik yürüyüşlerde 800 gram fark kabul edilir olabilirken 70-200 km. arası uzun faaliyetlerde sırtınız aradaki farkı size hatırlatacaktır. Kendi limitlerinizi göz önüne alarak seçim yapmakta fayda var.

İyi Bir Kamp Çadırı İçin Ne Kadar Fiyat Ödemeliyim ?

Kamp çadırı kapasitesi

Bu sorunun kesin bir cevabı bulunmamaktadır. Cevabı sizin bütçenize bağlıdır. Örneğin Husky markasının 3-4 mevsim çadırları 750-800 TL gibi rakamlara bulunabiliyorken, 5 mevsim özellikli Husky çadırlar 1.400 – 1.500 TL gibi rakamlardan başlamaktadır. 2.500 – 3.000 TL gibi yüksek fiyatlara da North Face, Ferrino, Mountain Hardwear marka çadırlar bulunur, fakat 8000 metrenin üstündeki dağlara gitmek, ana kamplarında uzun süreler konaklamak gibi niyetiniz yoksa 2 kişilik, 5 mevsim sağlam çadırlar için maksimum 750-800 TL gibi rakamlara çıkabilirsiniz.

Karşılaşmayı Beklediğiniz Hava Koşulları Nelerdir?

kış kampı

Haftasonları 15 km keyif yürüyüşleri yapıp, ilkbaharda birkaç kamp yapan gruplarla zaman geçirmekten hoşlanan birimi yoksa yaz-kış demeden o dağ senin, bu yol benim sürekli kamp yapan birimisiniz?

İlk grupta yer alıyorsanız üç mevsim çadırlar işinizi görecektir. Ağırlık konusu da sizi pek kaygılandırmamalı. Hafta sonu yürüyüş yapan gruplar kamp malzemelerini genelde kamp alanına taşıtlarla ulaştırır veya kamp alanlarına çok kısa mesafeler yürürler. Bu durumda 500-750 TL’ye kadar 3-4 mevsimlik 3000 – 4000 grama kadar iki veya üç kişilik çadırlar satın alıp zevkle kullanabilirsiniz.

İkinci grupta yer alan çılgın arkadaşlar biraz daha ciddi ve geleceğe yönelik yatırım yapmak durumundalar. Ağırlık, konfor ve fiyatı çok iyi dengelemek gerekiyor. Zor faaliyetlerde bir miktar konfordan feragat etmek ve kesenin ağzını açmak gerekebilir. Her türlü hava koşuluna dayanabilecek, sert rüzgarlarda yırtılma yapmayan, alabora olmayacak, ani hava değişimlerinde hızlı bir şekilde kurulum sağlayan 5 mevsimlik çadırlar tercihiniz olmalı. Aynı zamanda çantada bir sürü araç gereç olacağından zaten ağır olan çantayı taşınmayacak hale getirmeyecek bir çadır satın almalısınız.

Ufak Detaylar

Şeffaf kamp çadırı

Kamp Çadırı kurulumu ne kadar kolay yapılabiliyor?
Günümüzde üretilen modern çadırlar genelde 1 dk. ila 5 dk. arasında sürelerde kurulabiliyorlar. Kurulum süresinin kısalığı, yoğun geçen faaliyetlerin ardından, ani değişen hava koşullarında önem kazanıyor. Bu nedenlerden dolayı, kısa sürelerde kurulup toplanan çadırları araştırmalısınız.

Yeni satın aldığınız çadırı mutlaka faaliyete çıkmadan önce birkaç kez evinizde kurup toplayın. Çadırınızın kurulumu ile ilgili pratik kazanacak, varsa bir defosu veya çadırı beğenmediyseniz henüz arazide kullanmadığınız için iade imkanınız olacaktır.

Kamp Çadırı Ölçüsü ve Yaşanabilirlik

Kamp çadırı içi

İdeal bir kamp çadırı, ne çok geniş ne de sizi çok aşırı rahat ettirmelidir. İdeal çadır sizi bulunduğunuz koşullarda güvende hissettirmelidir.

Kamp Çadırı Kapasitesi

Kişi kapasitesi, Kamp Çadırı seçiminde ağırlık ve fiyatı en çok etkileyen husustur. Bütün 2 kişilik çadırlar aynı ölçüye sahip değildir. Çadır ölçülerini belirleyen bir endüstri standardı yoktur. Aynı markanın iki kişilik çadırları arasında dahi ölçü farkı bulunabilir. Satın almadan önce çadırın içine kaç kişilikse o kadar sayıda uyku tulumu koyup boşta kalan alanı incelemekte fayda var.

İki kişilik dar, basık hafif çadırlar olduğu gibi, gene iki kişilik, ferah ve bir miktar ağır çadırlar da bulunmaktadır.

Kişi kapasitesi ile alakalı bir diğer önemli konu, çadırın iç tentesinin yüksekliği ve bu yüksekliğin iç tentenin başında ve sonunda eşit olup olmadığıdır. 3 kişilik bir çadırda 3 kişi de oturmak, sohbet etmek, bir miktar hareket etmek isteyecektir. Kubbe şeklinde dizayn edilmiş çadırlar daha eşit yükseklik sunarlar. İdeal yükseklik 120 cm. ve üstüdür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir