Bisikletle Kampa Gitmek

Günlük hayatın koşturmacasından uzaklaşmak için bisiklet sürmek ya da kampa gitmek iyi bir tercih. Peki bisikletle kampa gitmek kulağa nasıl geliyor? Bisiklet ve kamp birleştiğinde son derece eğlenceli ve keyifli bir aktivite olur. Bu ikili benim tutkum diyorsanız, bu yazıyı okumadan geçmeyin!

Bisiklet ve Kamp ile Doğanın Tadını Çıkarın

Doğa ile bütünleşmek için kamp mükemmel bir tercihtir. Uzun bisiklet turlarında çadır kullanmak, yapacağınız yolculuğu çok daha konforlu bir hâle getirirken daha fazla yol gitmenizi de kolaylaştırır.

Kampçılık başlı başına bir etkinlik olarak karşınıza çıksa da uzun yolun vazgeçilmezi bisiklet ile çok daha keyifli bir hale getirilebilir. Bu aktivite için yanınıza almanız gereken çeşitli ekipmanlar vardır. Öncelikli olarak kamp çantası tüm ekipmanlarınızı toplayacak bir model olmalıdır. Bisiklet sürerken çantayı sırtınıza takmak  sizi zorlayabilir. Bu nedenle bisikletin arka selesine bağlanabilecek tarzda kamp çantası tercih etmeniz gerekir.

Bisikletle Kampa Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bisiklet ile kamp yapmadan önce dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar vardır. Güvenliğinizi sağlamak ve kamp esnasında yolunda gitmeyen herhangi bir olay ile karşılaşmamak için bu önlemlerin alınması gerekir. Grup halinde ya da bireysel olarak gerçekleştirdiğiniz bisikletli kamp etkinliklerinde ihtiyacınız olabilecek tüm ekipmanları yanınıza almanız gerekir. Gerekli ve doğru ekipmanları yanınıza alarak kamp aktivitesini daha kolay ve keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Bisikletle kamp yaparken yanınıza almanız gereken malzemeler:

 • Kamp çantası,
 • Çadır,
 • Uyku tulumu, şişme yatak veya mat,
 • Fener vb aydınlatıcılar,
 • Powerbank,
 • Yiyecek ihtiyacı gereçleri (ocak, tabak vb.),
 • İlk yardım seti,
 • Bisiklet tamir gereçleri,
 • Bisiklet üzerine sabitlenebilir tip matara.

Doğru Kamp Alanı Seçimi

Bisiklet ile kampa tek başınıza gittiğinizde çadır kurmak için güvenli alanlar tercih etmeniz gerekir. Hem ekipmanlarınızı çalınmalara karşı korumak hem de kendi güvenliğinizi sağlamak için kamp alanlarını tercih edebilirsiniz. Bisiklet ile kampa giderken uykunuzu iyi bir şekilde almanız gerekir bu nedenle uyuyacağınız alan son derece önemlidir.

Dağ Bisikleti ile Kamp Kolaylığı

Bisiklet ile gittiğiniz yol boyunca minimum yorulma için dağ bisikleti gibi modelleri tercih edebilirsiniz. Özel ya da ormanlık alanlarda kamp yapmak için dağ bisikleti kullanmak son derece uygundur. Bu sayede yol boyunca minimum düzeyde yorulmuş olursunuz. Uzun yol giderken kamp çantasının ihtiyaçlarınızın tamamını yerleştirebileceğiniz büyüklükte olması gerekir. Bisikletinize kolayca sabitleyebileceğiniz kamp çantası seçeneklerini tercih etmeniz, bisiklet sürüşünü kolaylaştırır.

Kamp için Doğru Bisiklet Seçimi

Bisiklet ile kampa gitmek için doğru bir bisiklet seçmek son derece önemlidir. Ormanlık alanlar içerisinde yer alan kamp alanlarına gitmek için dağ bisikleti modelleri son derece uygundur. Kamp yolculuğunda bisiklet seçerken dikkat etmeniz gerekenler:

 • Kamp için tercih edilecek olan bisikletler hafif olmalıdır. Yol tutuşu ve hafiflik derecesi olarak dağ bisikletleri oldukça idealdir.
 • Bisiklet gidonun alçak olması özellikle uzun yolda sizi rahatsız eder. Bu nedenle gidon yüksekliği açısından doğru bisikletin tercih edilmesi gerekir.
 • Kamp çantasını bağlamak için bisikletin arka selesinin geniş olması önemlidir.
 • Yol boyunca kullanabilmek için mataranın bisikletinizin üzerine sabitlenebiliyor olması gerekir.

Bisiklet sürmek başlı başına keyifli bir aktivite olsa da bu keyfi kamp ile birleştirmek, çok daha eğlenceli olacaktır. Bisikletle kamp yapmak kulağa çok eğlenceli gelmesinin yanı sıra sorumluluk isteyen bir aktivitedir. Kamp yeri seçiminden, bisiklet tamirine kadar çok sayıda sorunla baş edebilme becerisi gerektirir.

Bu içeriğimizde size keyifli tatiliniz için gerekebilecek birçok detayı sunduk!
Sizlere eğlenceli bir sürüş dileriz! ??‍♀️❤️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir