Yedigöller Kampı | Yedigöller Milli Parkı

Sonbahar’ın ve özellikle Kasım ayının gelmesiyle birlikte Yedigöller’e olan ilgi büyük ölçüde arttı. Bu hafta sonu Kampmania kamp grubu olarak Yedigöller’deydik, genel olarak ortam ve Yedigöller’de kamp ile ilgili birkaç bilgi paylaşmak istedim.Öncelikle 3-4 gün önce kar yağdığı için Bolu-Yedigöller yolunun yüksekte kalan 2-2.5 km’lik bir kısmında buzlanma vardı ve kenarlarda kar birikintileri mevcuttu, böyle bir duruma karşı kış lastiklerini taktırmıştım. Biz herhangi bir sorun yaşamadık ama o buzlu ve karlı kısımda yaz lastikleriyle fotoğraf çekmek için durup kalkamayan veya kalkmakta zorluk yaşayan araçlar vardı. Eğer böyle bi durum yaşarsanız mümkün olduğunca kuru bir yerde durun.

Kamp alanı girişinde çadır için 25 TL yazıyor, bizden girişte araç bedeli olarak 12.5 TL istediler, kamp için ücret diyince o zaman geçin siz ücret vermeden ücret çadır başında alınacak denildi. Cuma sabah gidip Pazar öğlen dönüş yaptık, sadece cumartesi sabahı gelip 12.5TL ücret aldılar. Yani 1 gecelik öğrenci ücreti aldılar herkesten. (Öğrenci değildik, öğrenciyiz demedik) Ücret karşılığında da makbuz kesip veriyorlar.

Yedigöller kamp

Ateş yakma kısmına gelince; Belirli aralıklarla görevliler geziyor. Kamp ocağı tarzında ki şeylerde yasak fakat gördüklerinde su kaynasın kapatacağız deyince anlayışla karşılıyorlar. Fakat ateş yakarsanız 5LT’Lik su bidonuyla gelip yanan odunları kenara çekmenizi isteyip köz kısmını söndürüyorlar ve uyarıyorlar. Bu olayı sürekli tekrar ederseniz muhtemelen tutanak tutup ceza yazıyorlar. Ateşi sadece alanda bulunan varillerde yakabiliyorsunuz. Toprakta ateş yakılmış yerler, kül ve köz istenmiyor. Milli park içinde en aşağıda ki Derin göl ile Büyük göl arasında bir otopark mevcut bunun dışında aşağı iniş yolunda 2-3 tane 5-6 araç sığacak kadar cepler mevcut. Yol kenarına park etmek yasak, anında ceza yazmasalarda gelip uyarıyorlar aracın çekilmesi için yine bunu su-istimal etmeye kalkışanlar olursa ceza yazıyorlar.

Görevliler oldukça iyi çalışıyor. Tuvaletlerde tam zamanlı görevli bulunuyor bütün gün paspas yapıyorlar, ellerinden geldiğince tuvaletleri ve etrafı temiz tutuyorlar. O kadar ziyaretçi, kampçı, trekking grupları ve turlara rağmen etraf oldukça temiz.

yedigöller kamp

Kamp için Nazlı göl, Büyük Göl ve Derin Göl etrafında alanlar mevcut. Büyük Göl ve Derin Göl ana göller olduğu için daha kalabalık ve yakınında otopark bulunduğu için sürekli bir araç karmaşası var. Biz Nazlıgöl etrafındaydık. En büyük sorun tur ve trekking grupları, sabah çadırların arasında geziyorlar ve gariptir ki o çadırlarda insanların uyuduğunu düşünemeyip çadırı tutup sarsarak “bu da tabut gibiymiş” diyen teyzeler, “çadırın içinde fotoğraf çektirebilir miyiz”, “ateş başında fotoğraf çektirebilir miyiz”, “çadırları kurup nerede yatıyorsunuz” diyen trekking grupları eşliğinde kamp yapıyorsunuz.

Bahsettiğim alan trekking rotası değil girişinde “Kamp Alanı” tabelası olan bir alan. Gayet iyi niyetli bir şekilde “teyzecim çadırda uyuyanlar var” dediğimiz de “sizde buraya kurmasaydınız çadırınızı” cevabı almanız gayet olağan. Bunlarla birlikte günübirlik gelen bir babanın yanındaki çocuklarına “Gençler ne güzel gelmiş burda kamp yapıyor, siz bütün gün evde oturuyorsunuz” serzenişine de şahit olduk. Türkiye’nin her yanından turlar geldiği için sabaha karşı 4’te bile 30-40 kişilik bir kafilenin otobüs ile geldiğini görebiliyorsunuz.

Cumartesi ve Pazar günleri ikazlara rağmen yol kenarına parkeden araçlar yüzünden iki yönlü ciddi bir trafik oluşuyor. Otobüsler manevra yapamıyor iyice yol tıkanıyor. Bazen bolu tarafındaki yol kapandı, çıkışları Mengen tarafından yapın diye anonslar duyuluyor. Pazar öğlen 2 gibi dönüşe geçip yaklaşık 1 saatte milli parktan çıkabildik, dönüş yoluna geçerken bunu da göz önünde bulundurun.

Büyük Göl ve Derin Göl yakınında Yedigöller Kafe bulunuyor; köfte ekmek vb gibi ihtiyaçlarınızı dilerseniz oradan karşılayabiliyorsunuz. Bunun yanında yine aynı kafede çuvalı 20 TL’den odun satılıyor ama çuval oldukça küçük bildiğimiz herkesin gözünde canlanan çuval değil. Ama 1-2 büyük kütük bulup 2 çuval odun ile geceyi çıkarabilirsiniz. Zaten ateş yakılmasına akşam hava karardığında izin veriliyor. Tam olarak bir saati yok, hava kararmaya, ortam loşlaşmaya başladığında herkes ateşlerini yakıyor.

Genel olarak düşüncelerime gelince, Yedigöllerden çok daha güzel başka alanlarda kamp yapmış biri olarak çok aman aman abartılacak bir doğası olduğunu söyleyemeyeceğim, yıllar önce gitmiş olan arkadaşların yorumuna istinaden bu kadar kalabalıklaşmadan önce çok daha güzelmiş. Ama yine de bir kere de olsa gidilip görülmesi gereken bir yer. Zaten bizim gibi etraf kalabalık olsun su olsun wc olsun mantığında olmayanları çok çok mutlu etmeyecektir. Sanırım bütün aklıma gelen konulara değindim, yine merak ettiğiniz herhangi bir soru olursa yoruma sorarsanız elimden geldiğince, bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışırım.

Can Çınar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir